Kuvars Tüpün Oluşumu ve Uygulanması

January 4, 2022
hakkında en son şirket haberleri Kuvars Tüpün Oluşumu ve Uygulanması

Kuvars camının oluşumu, yüksek sıcaklıkta eriyiğinin yüksek viskozitesinden kaynaklanır.Yarı iletkenler, elektro-optik kaynaklar, yarı iletken iletişim cihazları, lazerler, optik aletler, laboratuvar aletleri, elektrikli ekipman, tıbbi ekipman, yüksek sıcaklığa ve korozyona dayanıklı kimyasal aletler, kimya endüstrisi, elektronik, metalurji üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. yapı malzemeleri, ulusal savunma ve diğer endüstriler.Yarı iletken teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, kuvars cam, çeşitli yarı iletken üretim süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Örneğin, Czochralski yöntemi, polikristal silikonu monokristal silikona dönüştürür;Temizlik için temizleme tankı;Difüzyon tüpü ve difüzyon için oluklu tekne;İyon implantasyonu vb. için çan kavanozu.

Kuvars cam, sadece tek bir silika bileşeni içeren özel bir cam türüdür.Farklı türleri, prosesleri ve hammaddeleri nedeniyle genellikle silikat cam, kuvars cam, erimiş kuvars, sentetik erimiş kuvars ve net kavramlar olmadan şeffaf, yarı saydam ve opak kuvars olarak adlandırılırlar.Çin'de, kuvars cam toplu olarak, elektrofüzyon şeffaf kuvars camı, sürekli eriyen kuvars camı, gaz arıtma şeffaf kuvars camı, sentetik kuvars camı, opak kuvars gibi proses yöntemine, amacına ve görünümüne göre sınıflandırılan kuvars camı olarak adlandırılır. cam, optik kuvars camı, yarı iletken için kuvars camı, elektrik ışık kaynağı için kuvars camı, vb. İnsanlar bu malzemeyi basit bir "kuvars" kelimesiyle adlandırmaya alışkındır, bu uygun değildir, çünkü "kuvars", kristal silika için genel bir terimdir. , fiziksel ve kimyasal özelliklerde camsı silikadan farklıdır.

Kuvars cam, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek sıcaklık direnci, iyi kimyasal kararlılık, mükemmel elektrik yalıtımı, düşük ve kararlı ultrasonik gecikme performansı, iyi UV spektral performansı, görünür ışık ve yakın kızılötesi spektral performansa sahiptir ve sıradan camdan daha yüksek mekanik özelliklere sahiptir. .Bu nedenle uzay teknolojisi, atom enerjisi endüstrisi, ulusal savunma teçhizatı, otomasyon sistemi, yarı iletken, metalurji, kimya endüstrisi, elektrik ışık kaynağı, iletişim, hafif sanayi, bina gibi modern son teknolojide vazgeçilmez mükemmel malzemelerden biridir. malzemeler ve diğer endüstriler.